POVIJEST

4. /
  5. POVIJEST

1970

Komunalno Vrgorac d. o. o. je trgovačko društvo kojeg je osnovala jedinica lokalne samouprave kao jedini osnivač, koje posluje od 1970. godine.

Predmet poslovanja – djelatnost:

Opskrba pitkom vodom

i odvodnja otpadnih voda

1971

Započinju radovi na izgradnji vodocrpilišta Butina i gradskog vodovoda.

1974

Vrgorac dobiva javni vodovod sa vodocrpilišta Butina, kapacitet sustava je 35 litara u sekundi. U istom sustavu imamo jednu prepumpnu stanicu Lukavac.

1982

Započinje izgradnja vodocrpilišta Banja – voda se nalazi na dubini od 30 do 40 metara.

1988

Vodocrpilište Banja kreće s radom, kapacitet izgrađenog sustava je 50 litara u sekundi. Vrgorac se priključuje na vodocrpilište Banja, a Butina se privremeno zatvara. U ovom sustavu ima 18 prepumpnih stanica. Pored grada Vrgorca s vodocrpilišta Banja vodom se opskrbljuje još 17 sela pa je ukupni broj korisnika vodoopskrbe s ovog vodocrpilišta oko 5.400, dok dužina mreže vodovoda s ovog crpilišta iznosi 120 km. Po jednom domaćinstvu prosječna potrošnja je 10,5 m3.

Ukupna dužina cjevovoda za cjelovitu zonu Vrgorac iznosi 120 km.

Voda je pod nadzorom Zavoda za javno zdravstvo Makarska. Prema rezultatima sanitarno kemijskim parametrima i prema bakteriološkim istraživanjima, voda je ispravna za piće.

2005

Početak izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i kanalizacijskog sustava Grada Vrgorca.